Katı Modelleme Nedir ?


Katı modelleme nedir ? ve 3ds max katı modelleme yapabilir mi ? sorularını biraz açmak istiyorum.

Katı modelleme üretim amacı taşıyan bir 3d modelleme şeklidir ve genelikle bunun için kullanılmaktadır. 2 boyutlu teknik çizimleri tamamladıktan sonra nesneyi tam olarak inceleyebilmek ve kontrollerini detaylı yapabilmek için katı modelleme kullanılır.

katı modelleme örneği

Katı modelleme ile modellenen nesne katıdır ve içi dolu olarak 3d çizim programı tarafından hesap edilir.

Katı modelleme için yazılmış programların içinde bulunan mühendislik hesaplama yazılımı 3d modelleme ile modellenen nesnenin imalat için önem taşıyan hesaplamalarını yapabilir. Bu sebepten dolayı 3d modelleme yapılan nesne gerçek hayatta ki nesneler gibi katı olması gerekmektedir. Mesela cam bir tasın içi boştur ama kenar yüzeyleri doludur. Bu gerçekteki gibi dolu olan yüzeylerin ne kadar cam malzemesi ile üretileceğini ne kadar dayanıklı olacağını hesaplayabilirsiniz.

3ds max içi boş kutu nesnesi

3ds max programında bu mümkün değildir, çizdiğiniz bir box nesnesinin içi boştur ve sadece 0 kalınlığı olan altı adet mesh den (yüzeyden oluşur) oluşur. Ayrıca 3ds max programı bu nesnenin mühendislik hesaplarını size sunmaz.

Tabi ki 3ds max ile katı modelleme ile modellenen nesnenin tıpa tıp aynısını modellemek mümkün ama imalata göndermek mantıksız olacaktır. Fakat bu sorunu aşmak için 3ds max e uygun pluginler var. Ama mühendislik hesaplarını yinede yapamazsınız 3ds max ile.

Eğer 3ds max e göre uygun bir plugin kullanırsanız 3D tasarım yaptığınız dosyanızı rahatça export edebilir ve Soldiworks gibi bir katı modelleme programında import edip işlemlere devam edebilirsiniz.

3ds max 2012 sürümüne eklenen bir yazılım sayesinde Sollidworks, İnventor v.b gibi programlardan export edilen 3D tasarım ile yapılan nesneleri import edebilirsiniz.

Programlar arasında geçiş önemlidir ve iş akışını rahatlatır. Katı modelleme ile 3D Tasarımını yaptığınız objeyi hem imalatta hem 3d görselleştirme de kullanabilirsiniz rahatlıkla. Katı modelleme programları 3d render almada ve 3d animasyonda 3ds max kadar başarılı olmadığından, ürün tanıtım kataloğu veya 3D animasyonu yapılacaksa genelikle bu yolu izleriz.

#3dmodelleme #3dtasarım #katımodelleme #3dmaxmodelleme #3dmodellemeyapan

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square