3D Render


3D Render Nedir ?

3D programları ile modellenen bir nesnenin resim olarak çıktısını almamızı sağlar. Render işlemi olmasaydı çizdiğimiz nesneleri sadece bilgisayar ekranında görebilirdik. Render işlemi sayesinde modellenen objeleri ve projeleri matbaalarda bastırabiliyor ve Televizyon ekranlarında gösterebiliyoruz.

Render alma işlemini hem 3D modelleme aşamalarını göstermek hemde 3D modelleme bittiğinde final resim çıktılarını almak için kullanıyoruz.

3D programların içinde render yapan bir yazılım mevcuttur. Fakat kullanım açısından kolay ve daha hızlı olan başka bir 3D render programı tercih edilebiliyor. Mesela VRAY hem 3D modelleme programlarına yüklenebiliyor yada standalone programı olarak kullanılabiliyor.

3D tasarım yapan kişi veya şirket çalışma şekline göre veya kendisini göre kullanması kolay olan render programını seçebiliyor. 3D ile çalışanlar render programlarına genellikle render motoru diyor.

En iyi 3d render programları hangisi ? diye soracak olursak, 3D Mimari Modelleme de en çok tutulan ve yaygın olan render programı kuşkusuz Vray dır. Maxwell render motoru da iyi bir render programıdır.

Mental Ray render motoru Autodesk firması programlarında yüklü gelmektedir. Arnold render motoru da çok iyi olanlardandır fakat bu programı satmakta pek başarılı olamamışlardır. Octane, Redshift, Indigo, Keyshot ve daha bir çok render motoru mevcuttur.

Render almak 3d görselleştirmenin final bölümüdür ve render düğmesine bastığınıza sizin belirlediğiniz açılardan hesaplama yaparak resmi ortaya çıkarmaya başlayacaktır.

Bu bazen dakikalar bazen saatler ve günler sürebilir, bu tamamen istenilen resmin büyüklüğüne,

sahnelerde olan objelere ve kullandığınız bilgisayara bağlıdır. Render işlemi kullanılan bilgisayarın tüm gücünü kullanmaktadır. Bilgisayarın işlemcisi ne kadar güçlü ise render o kadar çabuk bitecektir.

Büyük ve komplike projelerde render işlemi için tek bir bilgisayar kullanmayız. İşlemci çekirdek sayısı yüksek bir sürü makineye aynı anda render aldırarak süreleri çok aşa çekeriz.

Bilhassa 3D Animasyon renderi alırken renderfarm diye adlandırdığımız makine topluluklarını kullanırız, yoksa aldığımız 3D Animasyon renderı haftalar aylar sürebilir.

3D modelleme ile telefon modelleme

#3Drender #VrayRender #3dtasarım #3dmimarimodelleme #3dmodelleme #render

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square