3D ATÖLYE 3 BOYUTLU MODELLEME DÜNYASI

3D ATÖLYE MODELLEME MERKEZİ

 

3 BOYUTLU MODELLEME

Türkiye de 3D Modelleme yerine 3 Boyutlu Modelleme de diyebiliyoruz. Kısa olarak tanımlarsak; gerçekte var olan veya olmayan nesnelerin bilgisayar ortamında 3 boyutlu modelleme programları kullanarak çizilmesidir.

3 Boyutlu Modelleme ile yaptığımız bazı görselleştirmeler.

Diğer çalışmalarımızı incelemek için 3D Modelleme ve Mimari Modelleme Sayfalarımıza bakabilirsiniz.

3 boyutlu modelleme ile koltuk modelleme
3 boyutlu modelleme il yapılaniç mekan modellemesi

3 Boyutlu Modelleme Nedir ? 

Yukarıda kısa bahsettiğimiz gibi bilgisayar ortamında 3 boyutlu modelleme yapmanızı sağlayan ve modellediğiniz nesnelerden görüntü almanızı sağlayan programlardır aslında. Küçük bir objeyi veya kocaman bir şehri bu çizim programları sayesinde 3 boyutlu olarak sanal ve baskı ortamı yaratabilirsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde modellenen nesneyi bir CNC ye veya 3 Boyutlu Yazıcıya gönderdiğiniz taktirde dokunup kullanabileceğiniz bir nesneye dönüşür. Bu da bam başka bir dünyaya açılan kapıdır. 

3 boyutlu modellem ile araba moellemesi
3 boyutlu modelleme ile modellenen hasır sandalye

Çizim Programları İsimleri ?

3DS MAX, MAYA, BLENDER, SOFT İMAGES, CİNEMA 4D, GOOGLE SKETCHUP

SOLİD WORS, CATİA, ALİAS, AUTOCAD diyebiliriz çünkü piyasa da kendini kanıtlamış en çok kullanılan programlardır. ü

Hepsinin güçlü olduğu alanlar tabi ki farklıdır. Çünkü 3 Boyutlu Modelleme ile bir birinden çok farklı Sektörlere modelleme hizmeti verilmektedir. Bazı programlar ile sadece

katı modelleme yapıyorken bazılarında hem organic hem katı modelleme yapabiliyorsunuz ama sadece mimari çizim programları diye programlar yoktur. Her 3 Boyutlu Programda bir bina çizebilirsiniz bazı programlarda kolayken bazılarında zorudur sadece.