• 3D Atölye

3D Modelleme Nedir ?


3D Modelleme bilgisayar ortamında mesh yüzeyler yaratarak bir objeyi 3 boyutlu olarak yaratmaktır.

Modellemesi yapılacak obje ister canlı bir yaşam formu olsun,ister cansız bir nesne olsun modellemek için bir çok yüzeyi bir araya getirmeniz gerekmektedir. Doğada ve insanda bulunan hücreler gibi de düşüne bilirsiniz bunu.

Size çok basit örneklerle anlatmaya çalışayım.

Mesh yüzeylerini tutan segmentler (edge) vardır ve bu edgeler tutan vertexler.

Bunu şöyle düşünelim; büyük bir beziniz var ve onun kırışmadan durmasını istiyorsunuz. Dört kenarına birer sopa geçirip kasnak yaratarak gergin olarak durmasını sağlarsınız. Peki o sopaları uçlarından da bir birine bağlayıp kasnağı kaldırmak için sağlam durmasını isterseniz ne yaparsınız ? uçlarından bir birine bağlarsınız değil mi ? işte 3d modelleme mantığı buna dayanmaktadır.

Size resimler ile de anlatmaya çalışayım :

İşte bu yüzey ile 3d modelle yapmaya başlıyoruz. Bu katı bir plane yüzeyidir. Yani bir düz obje. Böyle altı tane mesh yüzeyini bir kutu gibi yan yana getir ve vertex noktalarını kaynatırsanız bir kutu modellemesi yapmış olursunuz. Bir kutu modelli 3d modelleme programlarında hazır obje olarak bulunmaktadır. Ve başka hazır objelerde (nesnelerde) mevcuttur.

Bu 3d kutu objesi 6 tane yüzey, 12 tane edge (segment, kenar ) ve onları tutan 8 adet vertexten oluşmaktadır. Bu 3 boyutlu kutu objesi hazır olarak programda bulunmaktadır ve istediğiniz ölçüleri çizebilirsiniz.

Bu resimde de hazır olarak bize sunulan başka 3 boyutlu objeleri görebilirsiniz.

Bunlar hazır katı objelerdir. Kenarları keskin ve yüzeyleri katıdır. Bu objelerden her şeyin 3 boyutlu modellemesini yapabilirsiniz ama önce mesh yüzeylerini yumuşatarak işe başlamanız gerekmektedir.

Bir objenin segmentleri ne kadar çok ise o kadar yumuşak ve esnektir. Bazı 3d modellenen objelerin yüzey sayısı, milyonlarca yüzeyi geçmektedir.

Basit 3d modelleme yapılmış modellere low poly, detaylı 3d modelleme ile yapılmış modellere high poly model olarak da adlandırıyoruz.

Poly kelimesi polygonal modelleme den gelmektedir. 3ds max ile modelleme de uzun zamandandır mesh modelleme yerine polygonal modelleme kullanırız. Aslında polygonal modelleme mesh modellemenin modernize edilmiş halidir. Bir polygon bir yüzeydir.

3d modelleme nedir ? sorusunu size en başlangıç noktasından anlatmaya çalıştım.

3d modelleme ile yüzeylere şekiller vererek bilgisayar ortamında nesneler oluşturmaktır da diyebiliriz.

Her modelleme yapan kendine göre bir çalışma şekli geliştirmiştir. Bazılarımız spline (çizgiler), bazılarımız plane ve başka modelleme yapan kişi bir box ile 3d modellemesi yapılacak nesneyi modellemeye başlayacaktır. Başka bir gün box ile 3d modelleme ile başlayan plane ile başlayacaktır.

Yani tüm modelleme aşaması 3d modellemeyi yapacak kişiye bağlıdır.

#3dmodelleme #3dmodellemenedir #3boyutlumodelleme #3dsmaxilemodelleme #3dmimarimodelleme

516 görüntüleme

Tuzla Mahallesi Sulun Sokak No:13 C-Blok Daire 1 | Adapazari / Sakarya | 3datolye@gmail.com | Tel : +90 535 2977589 | +90 264 7772927

Copyright www.3datolye.com.tr © 2011

  • bizi vimeo da izleyin
  • 3D Animasyonlarını Kaçırmayın
  • 3D Atölye Tweetleyin
  • 3D Atölye İnstagram paylaşımları içi
  • 3D Atölye Facebook da
  • 3D Atölye Linkedin de