• 3D Atölye

3 Boyutlu Modelleme Programları


3D Modelleme yapabilmemiz için bilgisayarımıza bir 3 boyutlu modelleme programı yüklemekle işe başlamamız gerekmektedir.

Peki hangi 3 boyutlu modelleme programı ile 3d modelleme yapmalıyım ?

Seçiminizi yaparken iş yapacağınız sektöre göre bir 3 boyutlu modelleme programı seçmeniz gerekmektedir. Tüm programların matematiksel tabanları farklıdır. Bir 3d modelleme alanında güçlü olan bir 3 boyutlu modelleme programı diğer 3d modelleme alanına girdiğinde bir sürü sorun çıkartacaktır size.

Bir tane 3 boyutlu modelleme programı aldığımda her şeyin 3d modellemesini yapamam mı ?

Genellikle 3d tasarım yaparsınız ama size aşırı zaman kaybettirir ve içinden çok zor çıkabileceğiniz sorunlarla karşılaştırır.

Size küçük bir örnek vermek istiyorum. 3ds max ile düzgün boolean işleme çok zordur (bir nesneyi başka bir nesne şeklini göre delme ve içinden kesip çıkarma işlemi) 3d tasarım sırasında. Ama Solidworks ile delik delme veya vida yeri açma gibi sorun yaşamazsınız.

Peki 3ds max programında düzgün delik açma işlemi yapılamaz mı ? Evet açılır ama daha çok 3d modelleme komutu kullanarak ve zaman harcayarak düzgün sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Ama eğer bu kutu nesnesine animasyon verecekseniz,yumuşakça eğilip bükülmesini istiyorsanız ve aldığınız render da gerçekçi görünsün diyorsanız, o zaman 3ds max ile 3d tasarım yapmak daha mantıklı olacaktır.

Çünkü 3ds Max animasyonda ve render almada Solidworks den kat kat daha güçlüdür.

Biri organic modellemede, diğeri katı modellemede güçlü olan 3 boyutlu programları dır.

Soldiworks de modellemesini yapıp 3ds max de render alma işlemini gayet rahatça yapabilirsiniz bu arada.

Başta dediğim gibi iş yaptığınız sektöre göre 3 boyutlu modelleme programını seçmeniz çok daha iyi olacaktır.

Diyelim ki sürekli 3d animasyon ağırlıklı çalışacaksınız ve 3 boyutlu modelleme programı seçeceksiniz kendinize. Karşınıza 3ds Max, Maya, Softimage, Cinama 4D, Blender gibi 3 boyutlu modelleme programları çıkacak ve ilk sorunuz "hangisi daha iyi" olacaktır.

İnternet de baktığınızda bir sürü yazı göreceksiniz. Biri Maya överken birisi Softİmage programının daha iyi olduğunu kanıtlamaya çalışacak, bir diğer kişi de "3ds Max daha iyi" diye yazmış olduğunu göreceksiniz.

Burada seçim yapmak tamamen size kalmış çünkü siz Maya ile daha rahat çalışırken ve 3 boyutlu modelleme program arayüzü size daha kullanışlı gelirken bir başkası Softimage programın da rahat çalışabilir ve kullanabilir.

Sürekli endüstriyel ürün tasarım, mekanik dizayn yapacaksanız veya imalat datası için kullanacaksanız 3 boyutlu modelleme programı Autocad, Solidworks, Catia, Alias,İnventor, Rhinoceros vb. programları seçmek daha uygun olacaktır.

Eğer sürekli 3d mimari modelleme, 3d animasyon, 3d ürün görselleştirme, organik 3d tasarım, 3 boyutlu oyunlar için modelleme ve animasyon yapacaksanız. 3ds Max, Maya, Softimage, Blender, Cinama 4D, Google Sketchup ve benzerleri gibi 3 boyutlu modelleme programları seçmeniz daha iyi olacaktır.

Zaman içinde size bir tane 3d programı yetmeyecektir ve diğer alandan da bir 3 boyutlu modelle programı seçip 3d modelleme yapacaksınız :)

#3dmodelleme #3dtasarım #3boyutlumodellemeprogramları #3dmodellemeprogramları #3dtasarımprogramları #mimarimodellemeprogramları #3dmimaritasarımprogramları #3dmimarimodelleme

Tuzla Mahallesi Sulun Sokak No:13 C-Blok Daire 1 | Adapazari / Sakarya | 3datolye@gmail.com | Tel : +90 535 2977589 | +90 264 7772927

Copyright www.3datolye.com.tr © 2011

  • bizi vimeo da izleyin
  • 3D Animasyonlarını Kaçırmayın
  • 3D Atölye Tweetleyin
  • 3D Atölye İnstagram paylaşımları içi
  • 3D Atölye Facebook da
  • 3D Atölye Linkedin de